Save multiple items to your shortlist to request a combined quote.
| Dimensions | 70 × 60 × 90 cm |
|---|---|
| Era | c. 1940s |
| Origin | Norway |
| Style | Mid Century Modern |
| Materials | Pine and Linen |
| Condition | Good. Wear consistent with age and use |
| Height | 90 cm (35.44 in) |
| Width | 60 cm (23.63 in) |
| Depth | 70 cm (27.56 in) |
| Seat Height | 42 cm (16.54 in) |
| Maker | In style of Axel Einar Hjorth |