Save multiple items to your shortlist to request a combined quote.
| Dimensions | 85 × 194 × 58 cm |
|---|---|
| Maker | Charlotte Perriand for Méribel Les Allues |
| Era | c. 1950s |
| Origin | France |
| Style | Mid-Century Modern |
| Materials | Pine Wood and Belgian Linen |
| Condition | Wear consistent with age and use |
| Height | 58 cm |
| Width | 194 cm |
| Depth | 85 cm |
| Seat Height | 41 cm |